שאלות ותשובות
*9663
contactUs
שאלה ותשובה
כיום ניתן לקבל לתקופה של 25 שנים ריבית נמוכה יותר, ולכן על-פניו נראה שלא כדאי לקחת את הלוואת הזכאות. אולם לעיתים, במידה ואנו לוקחים הלוואה זאת נוכל לקבל ריביות טובות יותר על מסלולים נוספים שהבנק מציע, ולכן יש לשקול שאלה זאת עם יועץ משכנתאות מוסמך.
קשה לענות לשאלה זאת. מצד אחד אנו רואים את נתוני המדד בשנים האחרונות שהיו נמוכים מאוד, ולכן נראה שכדאי לקחת מסלול צמוד למדד, בריבית נמוכה. מאידך, במידה ונבחן את נתוני המדד 15 שנים אחורנית, נראה שהיו שנים בהן המדד היה גבוה מאוד, ובממוצע לאורך השנים הללו המדד עומד על מעל 2% לשנה.
הריביות במשכנתאות צמודות למדד נמוכות יותר ממשכנתאות שאינן צמודות למדד. הצעד הנכון ביותר הוא לבחון יחד עם יועץ משכנתאות מוסמך את המסלולים השונים, ויחד אתו לבחור את המסלולים המתאימים לכם ביותר.
אפתיע בתשובתי. הריביות הן החלק הפחות חשוב במשכנתא. החלק החשוב ביותר הינו התמהיל – הרכב ההלוואה. הצורה בה הבנק "מפתה" את לקוחותיו בהצגת מסלולים רווחיים לבנק ובריבית נמוכה יחסית. אולם הלקוח אינו יודע שההחזר החודשי הנמוך בתחילת ההלוואה יעלה מאוד במהלך השנים.
יועץ משכנתאות מוסמך, יוכל לנווט את הלקוח, ולתת לו את האינדיקציה הטובה ביותר באילו מסלולים כדאי לבחור. במסלולים אלו סך התשלום לבנק יהיה נמוך ככל שנקבל ריביות טובות יותר. 
ריבית הפריים מורכבת משני חלקים, ריבית בנק ישראל פלוס מרווח של 1.5%. לדוגמא, במידה וריבית בנק ישראל עומדת על  0.5%, ריבית הפריים תהיה 0.5% + 1.5% = 2%.
כאשר ריבית בנק ישראל תעלה או תרד, ריבית הפריים גם היא תשתנה בהתאם.
במשכנתאות נקבל מהבנק מרווח שלילי מריבית הפריים, יאמרו לנו פריים מינוס, לרוב ניתן לקבל פריים מינוס 0.9%. במידה וריבית הפריים עומדת על 2%, הריבית של הלקוח באותו חודש תהיה 1.1%. ברגע שריבית הפריים תעלה, גם הריבית של הלקוח תעלה. לדוגמא במידה וריבית הפריים עולה ל5%, ריבית הלקוח תהיה 4.1%.
בוודאי. פעמים רבות בחברת אבני דרך משכנתאות, אנו מקבלים פניות מלקוחות המעוניינים למחזר את המשכנתא. בסדר גודל הלוואה דומה, ממוצע החיסכון של חברתינו עומד ע"ס 88,000 ₪. 
רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים ונחזור אליכם!
כל הזכויות שמורת לאבני דרך 2017 ©
fusion-studio