איך יועץ משכנתא חוסך לכם כסף?

קניית דירה היא העסקה הגדולה ביותר עבור רובנו. כדי לממן את העסקה, ובמיוחד בישראל שבה מחירי הדירות גבוהים מאוד אחרי יותר מעשור של עליות מחירים דרמטיות, כמעט כולנו צריכים משכנתא.

מצד אחד, ההלוואה ארוכת הטווח שמוכר לנו הבנק עוזרת לנו להגיע לדירה שאנחנו באמת רוצים – אבל מצד שני היא גם מייקרת את עלות הנכס. לפעמים התוספת למחיר משמעותית מאוד, גם אם אנחנו לא שמים לב לכך בגלל שהיא נפרסת על פני 20-25 שנים.

מצד שני, אם אנחנו חושבים ששילמנו 1.3 מיליון ש”ח עבור דירה אבל בפועל המחיר האמיתי הוא 1.6 מיליון – בגלל המשכנתא – כדאי שנדע את זה… ומי שעוזר לנו להבין בדיוק מה אנחנו משלמים, ויותר חשוב, עוזר לנו לחסוך כסף, הוא יועץ משכנתא מנוסה.

כמה כסף אנחנו בכלל צריכים?

טעות נפוצה אחת שמייקרת את ההלוואה, ולכן גם את עלות הדירה, שלא לצורך, היא משכנתא גבוהה מדי. בהתאם לכך, יועץ משכנתאות מקצועי קודם כל בוחן מהם הנכסים שהלקוח יכול לממש ולממן בעזרתם את קניית הדירה ובאופן כללי מהו ההון העצמי שלו.

במקרים רבים בדיקה יסודית שכזו, כולל הסתכלות קדימה – למשל חיסכון שאפשר יהיה לפרוע בתוך מספר חודשים או אפילו שנה-שנתיים – מאפשרת לרכוש את הדירה המבוקשת על בסיס הון עצמי רב יותר, ואי לכך לקחת משכנתא נמוכה יותר. בדרך זו מושג חיסכון משמעותי לטווח הארוך.

מהו גובה ההחזר החודשי המרבי המומלץ?

עוד תועלת חשובה מאוד של כל תהליך ייעוץ משכנתאות היא בדיקת גובה ההחזר החודשי המרבי שהלקוח יכול לעמוד בו בוודאות.

פעולה זו לאו דווקא חוסכת כסף – אבל היא מספקת דבר אחר, חשוב אפילו יותר: שקט נפשי. כשאתם מתכננים את המשכנתא בעזרת יועץ מנוסה אתם יודעים במידה רבה של ודאות שתוכלו לעמוד בהחזרים גם בתרחישים בעייתיים (ירידה בהכנסה החודשית, תקופה מסוימת שבה אתם לא עובדים, צורך בהוצאה דחופה וכו’) – כך שהסיכון שהבנק יעקל את הדירה שלכם הוא מזערי.

איך לחלק את המשכנתא בין המסלולים השונים?

מרכיב משמעותי במיוחד של ייעוץ משכנתא הוא בחירת התמהיל: כידוע ישנם מספר מסלולים של משכנתאות וביניהם ריבית קבועה צמודה למדד, ריבית משתנה לא צמודה, פריים ועוד. חלוקת סכום המשכנתא באופן האופטימלי בין המסלולים היא קריטית כדי שסך ההחזרים המצטבר לאורך השנים יהיה מינימלי. לפעמים אפילו שינויים קטנים – למשל 35% בריבית פריים, 40% קבוע לא צמוד ו-25% בריבית משתנה כל 5 שנים במקום 30% פריים, 35% קבוע לא צמוד ו-35% בריבית משתנה – יכולים לחסוך לכם המון כסף.

בנוסף, יועץ משכנתאות מיומן מסדר לכם נקודות יציאה לאורך תקופת ההחזר, כדי שאם יהיה לכם מספיק כסף תוכלו להחזיר בבת אחת סכום גדול – ולחסוך את הריבית. באופן כללי, ייעוץ מקצועי יבטיח מקסימום גמישות, כדי שבכל נקודת זמן ובכל מצב במשק אתם תשלמו כמה שפחות על המשכנתא.

רוצים לרכוש דירה במחיר משתלם? התרשמו ממגוון הדירות למכירה בפרויקטים בטבריה ובעפולה – המחירים משתלמים במיוחד, והסביבה? בפיתוח מואץ.יכול לעניין אותך גם:

קבל הצעה עכשיו!