היבטים משפטיים שחשוב לקחת בחשבון לפני רכישת דירה

אין ספק שרכישה של נדל”ן היא הדרך הטובה ביותר ליהנות מתשואה נאה. אולם, הרבה לפני שחותמים על חוזה הרכישה ונכנסים להתחייבות כלכלית של ממש, חשוב לבצע בדיקה משפטית מקיפה אודות סוג הנכס. הנה כמה היבטים משפטים שחשוב לקחת בחשבון לפני שרוכשים דירה למגורים או להשקעה.

בדיקת היתר בנייה

בדיקה של היתר בנייה מהווה שלב ראשוני בכל פנייה לקבלן ואספקט משפטי שאין לזלזל בו בכל תהליך של רכישת דירה חדשה. משום שרק שטחים אשר אושרו על ידי הרשות המוניציפלית לצורכי בנייה יזכו בהיתר בנייה, חובה לבדוק את העניין מבעוד מועד בעזרת עורך דין רכישת דירה. אין להסתפק בהבטחה של הקבלן שהעניין יטופל משום שרק לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה יש את ההרשאות המתאימות בכדי להפשיר קרקעות או להעניק אישור לבנייה.

ייעודו המקורי של הנכס

בעידן שבו אנו רואים כיצד משרדים רבים הוסבו לצורך מגורים, בלתי ניתן להפריז בחשיבותה של בדיקה משפטית בדבר ייעודו הראשוני של הנכס. מעבר לתשלומי הארנונה השונים, מדובר בעניין אשר משפיע על אפשרות הרישום של הנכס באופן תקין בלשכת המקרקעין ולקבוע את הכדאיות של כל עסקה. אגב, גם אם המקום משמש למגורים בפועל אך הוא אינו רשום כך ברמה המשפטית, בלתי ניתן להסב אותו לכך ברמה החוקית וכדאי להיזהר מרכישה של נכסים שכאלו.

קיומה של הערת הזהרה בטאבו

חשוב לבדוק את קיומה או היעדרה של הערת הזהרה בטאבו, הרבה לפני שנכנסים לחוזה מחייב. מומלץ לעשות זאת בעזרת עורך דין רכישת דירה, בכדי לוודא האם יש מכשול משפטי שעשוי להעיב על קיומה של העסקה. בחלק מהמקרים ניתן לטפל בהערה על ידי פנייה למי שהגיש אותה ולאפשר מחיקה שלה ועשייה של עסקה אשר משתלמת לכל הצדדים. באחרים, ההערה עשויה למנוע את השלמת העסקה משום שלמוכר הפוטנציאלי יש התחייבויות לצד שלישי.

איחור במסירה של דירה

עוד עניין משפטי שיש לעגן בטרם עושים כל עסקה, נוגע לתאריך הפינוי של הדירה. ברוב המקרים נהוג לקבוע פיצוי כלשהו על חריגה במסירת הדירה ולחייב את המוכר לקיים את החוזה בזמן. חשוב לשים לב גם למקרים שבהם הדירה מושכרת לצד ג’  ואשר גם בהם על המוכר לפצות את הקונה באופן אשר יוסכם על שני הצדדים. במקרים כאלו, נהוג גם לבדוק את התאריך שבו מסיימת השכירות בכדי למנוע מצב בעייתי לכל הצדדים המעורבים בעסקה.יכול לעניין אותך גם:

קבל הצעה עכשיו!