המדריך המלא להתחדשות עירונית

מגמת ההתחדשות העירונית שעוברת על ערים בכל רחבי הארץ, היא הזדמנות של ממש לשדרג את השווי של כל נכס. למעשה, בין אם אתם משקיעים או בעלי דירות, אתם חייבים להכיר מקרוב את התוכניות שעשויות לשנות את הלוק והערך של כל דירה ובניין. אז מה זה תמ”א 38, מה המשמעות של פינוי בינוי ואיזה תוכנית הכי מתאימה לכם.

מה זה תמ”א 38 – שיפור במראה של כל בניין

משום שארץ ישראל שוכנת במיקום גיאולוגי בעייתי (ורעידות האדמה האחרונות רק ממחישות את העניין), הוחלט שמבנים אשר אינם מתאימים לסכנות המוחשיות האלו יזכו בחיזוקים משמעותיים. בכדי להפוך את העניין לאטרקטיבי לקבלנים ולדיירים כאחד, אפשרה המדינה לקבלנים להוסיף עד שתי קומות לכל מבנה בתמורה להשקעתם הכלכלית. הדיירים בתמורה, יזכו בשיפוץ מסיבי של חזית הבניין וכך תושג התחדשות עירונית ורווח לכל הצדדים.

תמ”א 38/2 – בניין חדש שמשנה את כל החזות של הרחוב

גם לדיירים אשר גרים בבניין אשר לא מתאים לביצוע של תמ”א 38 1 יש אלטרנטיבה. כלומר, אם היסודות של הבניין שלכם לא מתאימים להוספה של 2 קומות נוספות, עדיין יש מה לעשות. בחירה במסלול של תמ”א 38/2 מאפשרת יצירה של בניין חדש על חשבונו של הבניין הישן. למעשה, כמעט כל רשות עירונית תאפשר את הביצוע משום שמדובר לא רק על שיפור של חזות העיר אלא גם על עניין בטיחותי לכל דבר ועניין.

פינוי בינוי  – יוצרים קו נוף חדש ומלא בגורדי שחקים

עוד גורם אשר משנה את פני העיר ותורם גם לחשבון הבנק של כל בעל נכס, טמון בתוכניות השונות של פינוי בינוי. למרות שיש מבחר של תוכניות בתחום, העיקרון העומד מאחוריהן הינו אחיד. בעלי בתים פרטיים ודיירים בבניינים ישנים, ימסרו את ביתם ליזם חיצוני. האחרון יבנה גורד שחקים ויעניק בתמורה דירה עם מפרט מתקדם בבניין חדש ויוקרתי במיוחד. קבלנים רבים גם מוכנים לממן שכר דירה למשך התקופה שבו הבניין החדש יהיה בבנייה.

יותר מבנים חדשים בפריפריה

אבל צריך לזכור שהתחדשות עירונית היא לא רק הפיכה של מבנים קיימים ליפים ויקרים יותר, לפעמים מדובר בפרויקטים של מחיר למשתכן או בקבלנים עצמאים שרואים פוטנציאל עסקי באזור מוזנח. העובדה שכל פרויקט נדל”ן (מסחרי, ציבורי או פרטי) משנה את החזות של כל שכונה, משפיע לטובה על כולם – היא עניין ידוע. אגב, מעבר להיבט החזותי, מחירי הדירות של כל האזור נוטים לעלות בעקביות לאחר כל שינוי מהותי.

לסיכום, השינויים במרקם העירוני ובנוף האורבני הם סממנים לצמיחה שעשויה להיטיב עם כולם. העובדה שאנו עדים לפרויקטים רבים יותר מדי שנה ולשינויים ממשיים בחזות של שכונות רבות בכל רחבי הארץ, היא בגדר בשורה מעודדת לבעלי הבתים ולמשקיעים כאחד.יכול לעניין אותך גם:

קבל הצעה עכשיו!