שוק הנדל”ן בישראל – תחזית חצי שנתית לשנת 2018

שוק הנדל”ן בישראל עבר תלתלה גדולה בששת החודשים האחרונים. הניסיון של משה כחלון להעביר את מרכז הכובד של המשקיעים אל מחוץ לתחום לצד ההגרלות המפורסמות של תוכנית למשתכן, הן רק 2 דברים שקרו באחת התקופות הכי מעניינות בענף. אז רגע לפני שנכנסים למחצית השנייה של 2018, הנה דוח המצב הכי עדכני שתמצאו.

הבועה של תל אביב לא מתפוצצת, אך יש בה סדקים

אין ספק שהמגמה של התמתנות המחירים במרכז והעובדה שיש הרגשה שגוש דן הגיע למיצוי, דחפה משקיעים צפונה. אם נוסיף לכך את העובדה שיש לא מעט דירות למכירה בעפולה שמגיעות עם מפרט שכבר מזמן לא ראו באזור, נבין מדוע הצפון מתעורר. אגב, גם בטבריה השוק רחוק ממיצוי ויש לא מעט דירות למכירה בטבריה שנמכרות במחירי שיא.

החוק של כחלון בהחלט השפיע על המשקיעים

המס על דירה שלישית בהחלט יצר אפקט של רתיעה בקרב משקיעים רבים. העובדה שהשקעה בנדל”ן הפכה לאפיק שמחייב תשלום של מס, גרמה למשקיעים רבים לשבת על הגדר בתחילת שנת 2018. באותו עניין, ראוי לציין כי גם צעירים רבים בחרו לא לרכוש נכס חדש והעדיפו לראות כיצד המצב יתפתח. אספקט אשר יצר שינויים בשוק השכירויות.

תמ”א 38 הפך לטרנדי גם בפריפריה

אם עד עכשיו התרגלנו שתמ”א 38 היה נושא בלעדי של אזור המרכז, כיום ניתן לראות פרויקטים שכאלו בכל רחבי הארץ. למעשה, הצצה בלוחות היד השנייה תראה לנו שיש לא מעט דירות למכירה בעפולה שמצוידות בקומה נוספת ובלוק חדש. גם בשאר הצפון הדברים נראים אותו הדבר וסטנדרטים חדשניים הפכו לתו תקן גם בשכונות רבות בטבריה.

מחיר למשתכן זה לא סיפור הצלחה

בניגוד לתחזיות של מומחים רבים בענף, רבים מהזוגות שזכו בהגרלה בחרו לוותר על ההזדמנות לרכוש דירה במחיר מוזל. העובדה שחלק מהדירות היו ממוקמות באזורים שבהם אין כל תשתיות חינוכיות או מסגרות לגיל הרך, השפיע על החלטתם של זוגות צעירים להישאר בשכונות המוכרות והמבוססות יותר. כן, גם במחיר של השכרה.

פינוי בינוי והשפעתו על מחירי הדיור

עוד אלמנט שהשפיע על שוק הנדל”ן המקומי הוא תהליך הפינוי בינוי שהתרחב גם לפריפריה. ניתן לראות כיצד מגוון אזורים בצפון המדינה משנים את הפנים שלהם לאחר עשרות שנים של הזנחה ומאפשרים לזוגות שרוצים להישאר קרוב להורים – אופציה של ממש. עניין, אשר לא נעלם גם מהפורטפוליו של המשקיעים שעדיין לא הגיעו לתקרת הדירה השלישית.

לסיכום, שני הרבעונים הראשונים של שנת 2018 הביא מגוון של בשורות. החל מהפריחה של הפריפריה, דרך הניסיון של השר משה כחלון להניע את תוכנית הדגל שלו ועד לתוכניות הפינוי בינוי שהשפיעו על מחירי הדיור – נראה שגם הרבעונים הבאים צפויים להיות מסקרנים במיוחד.

 

 

 

 יכול לעניין אותך גם:

קבל הצעה עכשיו!