תמ”א 38 והסכמת דיירים לפרויקט – מה צריך לדעת?

תמ”א 38 מהווה דרך נהדרת לשדרג את האספקטים הפונקציונליים והדקורטיביים  של כל בניין. אבל למרות שתהליך זה מקנה בטיחות רבה יותר לכל דייר ומעלה את ערכו של כל נכס, ישנם דיירים שלא ירצו להיכנס למהלך. במאמר הבא נסקור את הסיבות לכך, האת האפשרויות העומדות בפניכם ואת עמדות של הרגולטור המקומי בעניין.

תמ”א 38 והסכמת הדיירים

על פי החוק הישראלי, יש להגיע למצב שבו שני שליש מהדיירים יתמכו במהלך של תמ”א 38 בכדי שהוא יתחיל לקרום עור וגידים. למעשה, בלתי ניתן להתחיל תהליך של תמ”א 38 אם אין הסכמה שכזו. עבור ביצוע של תמ”א 38/2 ( כלומר הריסה כוללת של המבנה) יש להגיע לרוב של שמונים אחוזים בכדי להתחיל בתהליך. כך שבכל הנוגע אל תמ”א 38 הסכמת דיירים היא חלק אינטגרלי מכל פרויקט.

מדוע חלק מהדיירים אינם מעוניינים בתמ”א 38?

הסיבה הראשית של דיירים לכך שהם מסרבים לקחת חלק בתהליך, טמון בהיעדר הנוחות הזמנית. סיבה משנית (אך לא פחות חשובה ) נוגעת לאלמנטים הכלכליים של העניין. בלא מעט מקרים הדיירים מקבליים מגוון של הצעות מידי יזמים שונים ורוצים למקסם את הרווח שלהם. עניין לגיטימי ברוב המקרים, עד אשר הוא פוגע ברווחת הכלל וברמת הביטחון שלהם הם זכאים.

 

dov-2

 

מה כדאי לעשות במצב שאין הסכמה בין הדיירים?

בכדי להגיע למצב שבו ניתן יהיה להתחיל תהליך של תמ”א 38, חשוב למצות את האופציות המשפטיות אך לא פחות חשוב מכך את האופציות הבין אישיות. בלא מעט מקרים, גישור ראשוני עשוי להביא למשא ומתן אפקטיבי ולאפשר לכל אחד מהצדדים לרדת מהעץ שהוא טיפס אליו. חשוב לשמור על אפיקי תקשורת פתוחים ולא לנסות להביא את העימות בדבר היעדר ההסכמה – אל חדר המדרגות של הבניין.

 

תמ"א 38 צאלים חולון

 

מהן האופציות העומדות בפני דייר סורר?

בכל הקשור אל תמ”א 38 הסכמת דיירים היא חלק אינהרנטי ולכן כל דייר יכול לקחת את העניין לבית המשפט. למעשה, תביעות רבות אשר נוגעות לכדאיות העסקה ולפגיעה בערך של כל דייר נדונות בבית המשפט. יחד עם זאת, נטל ההוכחה תיפול על הדייר אשר מעכב את העבודות ולכן ברוב המקרים ההכרעה לא תהיה לצד הרוב. סבלנות והבנה אמיתית של האינטרסים של כל צד – הם המפתח להצלחה.

תהליך של תמ”א 38 – הלכה למעשה

במסגרת התהליך של שיפוץ המבנה והפיכתו לעמיד בפני רעידות אדמה, ניתן יהיה לצפות לעבודות של חודשים ארוכים. העבודות יתבצעו בחלקים החיצוניים והפנימיים של הבניינים ויתמכו ביצירת מעטפת חזקה יותר. כמו כן, תתבצע חפירה של פיר מעלית, הוספה של ממ”דים תקניים ושינוי חיצוני של חזות הבניין. על ידי הדבקה של אריחים חדשים ושיפוץ חדר הכניסה, ישפר הבניין את המראה שלו באופן משמעותי.

 

לחצו כאן >> לפרויקטים נבחרים 

 

 

 

קבל הצעה עכשיו!