תמ”א 38 תיקון 3 – מה הוא אומר?

אם אתם עדים להתחדשות עירונית ולהוספה של קומות חדשות על בניינים ישנים, כדאי שתדעו שזה ממש לא במקרה. למעשה, לתיקון השלישי של התוכנית לחיזוק מבנים יש השפעה ישירה על המראה של כל בניין ועל השווי של כל נכס להשקעה. אז אם אתם רוצים לדעת בדיוק מה אומר תמ”א 38/3 ואיך תוכלו לנצל אותו לטובתכם, הגעתם למקום הנכון.

סקירה קלה של המצב בטרם התיקון ששינה את פני השוק

תמ”א 38 תיקון 3 נחשב לתיקון שהפך את התוכנית הארצית לחיזוק מבנים לאטרקטיבית בעבור משקיעים ויזמים כאחד. למעשה, התוכנית הראשונית יצאה אל השוק כבר בתחילת המילניום השני אולם היא לא הייתה רלוונטית לרבים. העובדה שניתן היה להוסיף אך ורק קומה אחת לכל מבנה, גרמה לכך שמרבית היזמים והקבלנים העדיפו שלא לקחת חלק בתוכנית הזו משום שהיא לא הייתה רווחית מספיק. גם הסעיף השני של התוכנית (אשר יצר את האופציה של פינוי בינוי) לא התמודד עם הבעיות המבניות של הבירוקרטיה המקומית.

ביצוע תמא 38/3

האטרקטיביות של התיקון מבחינת היזמים והקבלנים

ניתן לומר שהאטרקטיביות שהביא עמו תמ”א 38/3 מתרכזת באופציות החדשות שניתנו ליזמים. במקום תוספת של קומה אחת (בלבד) לכל בניין, כעת ניתנה האפשרות להוסיף שתיים וחצי קומות חדשות לכל בניין ישן – עניין אשר הכפיל את כמות הדירות החדשות שניתנו ליזמים ואיפשר להם לספוג בקלות את האספקטים הלוגיסטיים שעמדו בבסיס התוכנית – חיזוק המבנים והוספת ממדים. בעקבות תמ”א 38 תיקון 3, כעת גם בפריפריה היה תמריץ כלכלי לבנייה של דירות חדשות ויותר ויותר קבלנים נכנסו למשחק.

החשיבות של התיקון בעבור הדיירים

השפעה נוספת שהייתה במסגרת התיקון השלישי לתוכנית הארצית, נגעה לעניין לנושא הטיפול בדיירים שעיכבו בנייה וחסמו יוזמות בכל מחיר. בעזרת תמ”א 38 תיקון 3 קיבלו הדיירים את האסמכתא החוקית לתבוע את מי שגרם לכך שהבניין יישאר מוזנח וסיפק את העילה החוקית: הפסדים עתידיים בגין אי השבחה של הנכסים הקיימים. כך שמי שלא רצה להיות חלק מהתוכנית ועיכב כל שינוי מהותי, היה כעת נתון לחסדיו של בית המשפט.

פרויקט של תמא 38 תיקון 3 לחוק

ההתייחסות של התיקון לסעיף הפינוי בינוי

זה לא מקרי שהסעיף הראשון של התיקון מתייחס לנושא של פינוי בינוי, שעמד במרכז התוכנית הקודמת. תמ”א 38 תיקון 3 א’ מתכתב באופן ישיר עם החסמים שעמדו במרכז התיקון השני ומחזק את כוחה של הרשות העירונית לקביעת תהליכים של הריסה ובנייה של מבנים חדשים. באופן עקרוני, תמ”א 38 תיקון 3 א’ איפשר לבנות מבנים חדשים במקום המבנים אשר היו מיועדים להריסה תוך התחשבות בגודלו של הבניין בפועל ולא ברישומים אשר נמצאו בוועדות השונות.

שורה תחתונה: מה המשמעות המעשית של התיקון השלישי על אפשרויות ההשקעה שלכם?

התיקון השלישי במסגרת תמ”א 38 סיפק את המעטפת החוקית והכלכלית לבנייה של בניינים חדשים בפריפריה ולחיזוק של מבנים קיימים בכל רכבי הארץ. העובדה שיש עילה לתבוע דיירים אשר מעכבים את התוכנית ואינטרס כלכלי ליזמים ולעיריות (ארנונה), גרמו לשינוי שאנו עדים לו בימים אלו – שינוי שכולם רוצים להיות חלק מרכזי ממנו וששווה לא מעט כסף.יכול לעניין אותך גם:

קבל הצעה עכשיו!